12. nov 2024

ZKGS z najnovejšimi podatki proti uvedbi kavcijskega sistema za odpadno embalažo

ZKGS predstavlja najnovejše podatke s trga odpadne embalaže, ki jih je zbrala v sodelovanju s strokovnjaki s področja komunalnega sektorja. Na podlagi podrobnih analiz želi opozoriti na pomembne vidike ter morebitne posledice uvedbe kavcijskega sistema za odpadno embalažo v Sloveniji.

ZKGS natančno spremlja pobude za končno odločitev o uvedbi kavcijskega sistema v Sloveniji, zato podaja dejstva, ki so pomembna za odločitev uvedbe sistema. Slovenija je v recikliranju plastične embalaže namreč uspešnejša od vseh držav s kavcijskim sistemom, pri čemer je sistem ločenega zbiranja odpadkov v Sloveniji prijaznejši do uporabnikov in neprimerljivo cenejši od kavcijskega sistema.

Za delovanje kavcijskega sistema potrošnik plača kavcijo v ceni izdelka, ki jo prejme nazaj le v primeru, če doma poleg vseh ostalih odpadkov ločeno zbira še PET plastenke in Al pločevinke ter te vrne nepoškodovane v trgovski center, kjer vsako posebej skenira v za to postavljenih avtomatih.

Stališče zbornice proti uvedbi predlaganega kavcijskega sistema s strani države temelji na skrbni preučitvi dejstev in poziva državo, da opusti namero uvedbe kavcijskega sistema.

Analize kažejo, da bi uvedba kavcijskega sistema v trenutni obliki lahko povzročila visoke stroške, katerih posledice bi občutili potrošniki. Kot vemo, je ustrezno recikliranje odpadne embalaže (OE), predvsem plastične OE, ključen ukrep za zagotavljanje trajnostnega ravnanja z odpadki. EU za recikliranje OE postavlja cilje, ki jih bo potrebno izpolniti v obdobju 2025-2030.

Po podatkih Eurostat-a je imela Slovenija leta 2021 najvišji delež reciklirane plastične OE v EU med državami, ki so zagotovile podatke za to leto. Ta podatek jo uvršča med najuspešnejše države pri zagotavljanju snovnega recikliranja OE. To je predvsem posledica enega najbolj razvitih sistemov ločenega zbiranja komunalne OE v gospodinjstvih v Evropi ter zelo učinkovitega zbiranja in ravnanja z OE v gospodarstvu. Pri recikliranju plastične OE manjka Sloveniji do cilja za leto 2030 še ca. 2.000 ton, kar znaša ca. 3 % plastične OE, pri recikliranju PET plastenk pijač in živil ji do izpolnitve cilja za leto 2029 manjka manj kot 280 ton, kar znaša ca. 3 % PET plastenk pijač in živil oz. le ca. 0,5 % vse plastične OE.

Glede na navedena dejstva, v Sloveniji ne potrebujemo uvedbe kavcijskega sistema. S tem se zbornica pridružuje organizacijam GZS-Sekcije zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih odpadkov, Združenju malih trgovcev pri PTZ – GZS, Trgovinski zbornici Slovenije in nekaterim družbam za ravnanje z odpadno embalažo ter GIZ SLOCERO, ki so ravno tako zadržane do uvedbe kavcijskega sistema. Dejstvo je, da bi bil učinek kavcijskega sistem na recikliranje preostale OE negativen, saj bi se vzpostavil vzporedni sistem za 10.000 ton OE (manj kot 3,5 % vse OE), ki bi dal prebivalcem sporočilo, da ostalih 290.000 ton OE ni pomembnih in se ne splača truditi za njihovo recikliranje. Zato je stroka na področju ravnanja z odpadki prepričana, da bi kavcijski sistem v Sloveniji zmanjšal celotno recikliranje OE, ki je že sedaj zaradi izjemno razvitega sistema ločenega zbiranja odpadkov na visoki ravni.

Obstoječi sistem zbiranja odpadkov v Sloveniji je učinkovit in prijazen uporabniku. Ob uvedbi kavcije bi se ob enakem standardu zbiranja odpadkov kupna moč povprečnega gospodinjstva zmanjšala od 150,00 (0,15) do 229,00 (0,25) EUR letno.

DELI

Facebook Twitter Copy
NOVICE


29. Nov 2024

Strokovna ekskurzija ZKGS

Strokovna ekskurzija Zbornice komunalnega gospodarstva Slovenije 2024 je tokrat potekala v petek, 22. novembra 2024, v slikovitem Zasavju.

PREBERITE VEČ

20. Nov 2024

JP VOKA SNAGA: Zabojniki dvigujejo glas proti zavrženi hrani

Pri članih ZKGS se dogaja. ETZO je letos posvečen zavrženi hrani - zabojniki JP VOKA SNAGA s transparenti protestirajo proti zavrženi hrani.

PREBERITE VEČ

19. Nov 2024

Okolje Piran: Piran izmenjuje – velika izmenjava uporabnih predmetov

Okolje Piran organizira izmenjevalnico predmetov.

PREBERITE VEČ